تفاوت ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی و ام دی اف

اگر بخواهیم ویژگی‌های MDF و ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی را مقایسه نماییم؛ خوب است در ابتدا به ساختار آنها اشاره کنیم. ام‌دی‌اف (MDF) محصولی از خرده چوب و رزین فنول فرمالدئید است که بر اثر گرما و فشار به ساختار فشرده‌ای دست یافته است. این در حالی است که ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی بیش از 90 درصد از PVC و کربنات تشکیل شده و جزء باقیمانده شامل افزودنی‌های PVC می‌باشد.

معرفی ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی

در پی رشد اقتصادی و همچنین تب کاهش استفاده از چوب با نیت حفظ درختان جنگل‌ها در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم، نیاز به کالاهای جایگزین چوب با ویژگی‌های منحصر به‌فردی چون سبکی، شدت یافت. ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی با ایجاد حباب‌های گاز در طی فرآیند شکل‌دهی در بستر آمیزه PVC تولید می‌شود. خواص محصول به شدت وابسته به تعداد، اندازه، توزیع اندازه و یکنواختی این حباب‌هاست. با بکارگیری افزودنی‌های خاص در کنار کنترل دقیق فرآیند تولید می‌توان به این مهم دست یافت.

فرآیند تولید ورق فومیزه پی‌وی‌سی

پی‌وی‌سی به عنوان یکی از 5 پلیمر پرمصرف در جهان نمی‌تواند بصورت خالص فرآیند شود و بطور معمول چند دسته از مواد افزودنی باید به آن اضافه گردد. پایدارکننده‌های حرارتی، روان‌کننده‌های داخلی و خارجی، کمک فرآیندها، اصلاح کننده‌های ضربه و … از جمله این افزودنی‌ها هستند که با توجه به خواص مورد نیاز و محل مصرف محصول انتخاب می‌شود.

فرآیند کنترل کیفیت

در این شرکت ورق‌های فومیزه پی‌‌وی‌سی ساده و طرح‌دار با ضخامت‌های مختلف برای کاربردهای گوناگون و متنوعی تولید می‌گردند. در جریان تولید مجموعه محصولات فوق و در جهت تأمین افزایش میزان رضایت‌مندی مشتریان و افزایش مستمر سطح کیفیت محصولات، بایستی حین فرآیند تولید تحت کنترل دقیق قرار داشته باشند. بدین منظور شرکت یونیفوم مجهز به آزمایشگاه کنترل کیفیت می‌باشد که تمام محصولات تحت نظارت و کنترل کیفیت تولید می‌گردند.

مقایسه ویژگی‌ها و کاربرد ورق ام دی اف و ورق پی وی سی فومیزه

در این مطلب سعی داریم مقایسه‌ای جامع در مورد ویژگی‌ها و تفاوت‌های ورق پی وی سی با ورق ام‌ دی‌ اف ارائه دهیم و تفاوت کاربرد هر دو را بررسی نماییم.

در ابتدا به معرفی اجمالی این دو دسته ورق و ساختار آن‌ها می‌پردازیم. سپس با بیان ویژگی‌های هر دو دسته مزایا و معایب آنها را بررسی کرده و به معرفی کاربرد و جایگاه فعلی و پیش روی آن‌ها می‌پردازیم.